Избрах съответната специалност, защото антропогенното изменение на климата е сериозен проблем
| 31.08.2024
Следният текст е мотивационно писмо на Ина, с което
кандидатства за стипендия в конкурса на Милостив - "Добротворчество"
2024. Освен мотивационното писмо участничката ни е изпратила и
документи, доказващи, че има нужда от финансова подкрепа за обучението
си. Целта на конкурса е да подпомага младежи в неравностойно положение,
желаещи да учат висше образование. Всеки, който желае да помогне за
следването на някого от младежите, може да види как би могъл да го
направи оттук - http://milostiv.org/dobrotvorchestvo-2024
Казвам се Ина, на 19 години от град София. Мотивацията ми за кандидатстване за стипендията "Добротворчество" се корени в силното ми желание да продължа висшето си образование, което ще ми позволи да се развия професионално и да постигна личните си цели. Като младеж в неравностойно положение (с починал родител и родител с минимална заплата), подобна финансова подкрепа би била от огромна помощ при покриване на разходите, свързани с обучението ми във ВУЗ. В момента съм първи курс в специалност „Климатични промени и управление (на английски език)“ в Софийския университет. Завърших първите 2 семестъра с общ успех от 5,91.
Винаги съм знаела, че искам да продължа образованието във ВУЗ. Спомням си как още в осми клас разглеждах програмите в най-различни университети в Европа. Мечтаех да уча нещо, свързано с това, което най-много ме интересува – опазването на природата и климатичните промени. Когато стана време да кандидатствам, единствената ми опция в България беше екология, затова кандидатствах и в чужбина, където имах възможност да следвам нещо, което ми беше на сърце. Приеха ме навсякъде, където бях кандидатствала. Животът се стече така обаче, че поради семейни и финансови причини се наложи да остана. Точно в този момент Софийският университет въведе нова специалност а именно тази, в която съм студент. За моя радост тя беше точно това, което исках да уча. Почувствах се сякаш молбите ми бяха чути.
Избрах да уча в съответната специалност, защото антропогенното изменение на климата е сериозен проблем, който засяга всички нас.
Разбира се, хората, живеещи в по-бедни общности, са сред най-засегнатите от негативните последици. В тази специалност ние придобиваме знания за това как да събираме и анализираме данни и как да взимаме информирани решение, така че да допринесем за постигането на справедлив „зелен преход“, който отчита нуждите на уязвимите общности.
В края на първи курс в тази специалност се чувствам изключително удовлетворена и с нетърпение очаквам останалите три години от моето обучение. В свободното се време се занимавам главно с доброволческа дейност, отново свързана с природозащита - в момент съм зам.-координатор на отдел “Климат и енергия” в ПанГея (младежка организация към WWF). Единствената ми пречка в момента е финансова. Въпреки че влезнах с успех 6,00 и съм държавна поръчка, таксата на специалността е 1000 лв., което я прави най-скъпата специалност на държавна поръчка в университета. Досега взимах месечна стипендия от университета, която покри таксата, но програми за разменни начала (тип Еразъм) в други университети в ЕС и допълнителни курсове по интереси са нещо, което не мога да си позволя. Тази стипендия би ми помогнала да се включа в повече дейности и програми, свързани с моята специалност.
Изключително ценя възможността да кандидатствам за стипендия "Добротворчество" и се надявам да спечеля доверието Ви.